reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
reklam
Google News

BAKAN KURUM: “İLK EVİM, İL İŞ YERİM” PROJESİNİ AÇIKLADIKTAN 40 GÜN SONRA 17 İLİMİZDE 5 BİN 615 KONUTUMUZUN TEMELİNİ ATTIK”

Son Güncelleme :

15 Kasım 2022 - 9:06

/ 148 kez okundu kez okundu.
reklam
BAKAN KURUM: “İLK EVİM, İL İŞ YERİM” PROJESİNİ AÇIKLADIKTAN 40 GÜN SONRA 17 İLİMİZDE 5 BİN 615 KONUTUMUZUN TEMELİNİ ATTIK”
reklam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “ ‘Türkiye Yüzyılı’ndaki hedefimiz şudur; 2035 yılına kadar tüm Türkiye’de deprem dönüşümüne girmemiş hiç bir alan bırakmak istemiyoruz. Bu çerçevede ülkemizin 81 ilimizde bu dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Allah’ın izniyle bunu milletimizle birlikte başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde inşallah bu adımlarımızı atacağız… “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesini açıkladıktan 40 gün sonra 17 ilimizde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. 81 şehrimizde 85 milyon vatandaşımızla birlikte yol yürümeye, milletimize hizmet etmeye, şehirlerimize eser kazandırmaya da Allah’ın izniyle, milletimizin dualarıyla devam edeceğiz…” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Rize’de açıklamalarda bulundu. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Kurum, 17 Ağustos Marmara Depremi’nden 87 gün sonra 12 Kasım 1999’da Düzce Depremi’nin yaşandığını hatırlatarak “23 yılı geride bıraksak da acısı hâlâ taze olan bu depremde, 710 canımızı kaybettik. Ben bu vesileyle, depremlerde, afetlerde yitirdiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün ülkemizin, şehirlerimizin ve insanımızın geleceğinin önünde devasa bir deprem gerçeği olduğunu her seferinde söylüyoruz. Son 100 yılda yaşadığımız depremler nedeniyle 80 bin canımızı kaybettik.” ifadelerini kullandı.

“ ‘Türkiye Yüzyılı’ndaki hedefimiz; 2035 yılına kadar tüm Türkiye’de deprem dönüşümüne girmemiş hiç bir alan bırakmamak”

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle vatandaşların rızası çerçevesinde dönüşüm projelerinin hayata geçtiğini vurgulayarak, “Rize bir deprem bölgesi değil ama maalesef sağlıksız konutların olduğu bir şehrimiz. Zamanında dolgu yapılmak suretiyle o günün şartlarına göre yapılmış,  binalar maalesef bugün teknik ve sağlamlık açısından baktığınızda yeni yönetmeliklerimize uygun değil. Dolayısıyla burada da bunun dönüşüm sürecini hep birlikte yürütmek, dönüştürmek zorundayız” dedi.

Bakan Kurum, şu ana kadar 3,2 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını belirterek, 81 ilde 250 bin konutun dönüşümünün de devam ettiğini söyledi. Marmara ve Düzce depremlerinden sonra yapılan yapı denetim düzenlemeleriyle birlikte 6,6 milyon ev ve iş yerinin denetimlerini tamamladıklarını bildiren Bakan Kurum, “24 milyon vatandaşımızı depreme dayanıklı konularda yaşamasını sağladık. Türkiye yüzyılındaki hedefimiz şudur; 2035 yılına kadar tüm Türkiye’de deprem dönüşümüne girmemiş hiç bir alan bırakmak istemiyoruz. Bu çerçevede ülkemizin 81 ilimizde bu dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Allah’ın izniyle bunu milletimizle birlikte başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde inşallah bu adımlarımızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

“Biz istiyoruz ki; depremlerden sonra üzülmeyelim, o acıları bir daha yaşamayalım”

Bugün 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde saat 18.57’de gerçekleştirilecek ‘Deprem Anı Ülke Tatbikatı’na Rize’den katılacağını söyleyen Bakan Kurum, Biz istiyoruz ki; depremlerden sonra üzülmeyelim, o acıları bir daha yaşamayalım. Elazığ, Malatya, İzmir’e gittik. Devletimiz güçlü, hiç bir afetin altında kalmadı. 2 saat sonra bütün bakan arkadaşlarımızla birlikte oraya gidiyoruz. Vatandaşlarımızın yaralarını hızlı bir şekilde sarıyoruz. Ama bu dönüşüm sürecini bitirmek zorundayız. Depremle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. O yüzden bütün binalarımızı bu alanda yenilemek ve kentsel dönüşümümüzü kararlı bir şekilde yürütmek zorundayız.” dedi.

“Rize’ye şölenlerin yapılacağı, horonların oynanacağı 3 millet bahçemizi kazandıracağız”

Bakan Kurum, Rize’den yeşili artıracak millet bahçeleri projelerini hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Rize’mizin güzelliğine güzellik katıyor, diğer taraftan da doğal alanlarımızı Ayder’imizi, yaylalarımız koruyacak adımları hep birlikte atmaya çalışıyoruz. Gelecek nesillere en güzel halinde aktarmaya çalışıyoruz. Rize’mizde bu kapsamda 3 tane millet bahçesi projemiz var. Güneysu ve İyidere Millet Bahçesi çalışmalarını yürütüyoruz. İnşallah en kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Burada şölenlerin yapılacağı, horonların oynanacağı, birliğin beraberliğin en üst seviyeye çıkarılacağı projemizi 2023 yılında Rize’mize kazandırıyor olacağız.” diye konuştu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle Rize’de sosyal konut ihtiyacını gidermeye devam ettiklerini de belirten Bakan Kurum, “Bugüne kadar yatırım bedeli 3,2 milyar lira olan 2 bin 903 projemizi, sosyal donatıları ile birlikte yaptık, teslim ettik. Şu an sahada güncel yatırım tutarı 5 milyar lira olan 1965 konut, 404 ofis, 240 dükkan, köy evlerimiz, çay alım merkezlerimiz, millet bahçelerimiz, camilerimiz, otoparkımız, Ayder’imize yaptığımız termal tesisimiz ve konaklama birimlerimizin yapımını da devam ediyoruz.” dedi.

“O ‘altılı masa’, bu projeleri hayal etse yapamaz”

Bakan Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Milletimizin ne zaman ihtiyacı olsa biz o zaman ordayız. Burada da konut ve kira fiyatlarının arttığı bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyon çerçevesinde bu projemizi gerçekleştirdik. İşçi kardeşlerimize, genç kardeşlerimize, hanım kardeşlerimize kontenjanlar ayırmak suretiyle, kira öder gibi hatta kiranın da altında şartlarda ev sahibi olabilecekleri bu projeyi başlattık. Projemizi açıklar açıklamaz mesai arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir mesaiye başladık. Büyük bir özveriyle kardeşlerimiz çalıştılar. 40 gün gibi kısa bir sonra projeyi açıkladık. 40 gün sonra 17 ilimizde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. O ‘altılı masa’, bu projeleri hayal etse yapamaz” şekline konuştu.

“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde vatandaşımıza söz verdiğimiz şekilde konutlarımızı, 2 yıl içerisinde tamamlayacağız”

Bakan Kurum, sosyal konutların kuralarının 2023 Mart ayına kadar tamamlanacağını vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Vatandaşımıza söz verdiğimiz şekilde konutlarımızı 2 yıl içerisinde tamamlayacağız. Bu projemiz kapsamında Rize’de de 3 projede 1100 konut inşa ediyoruz. Güneysu’da 350, merkezde 673, merkez Kendirli’de 77 konut yapacağız. Bunun dışında da konut yapmak isteyen kardeşlerimize Rize’mizde altyapılı arsa sunuyoruz. 300 konutluk altyapısı hazırlanmış arsalarımızı vatandaşımız bizim belirlemiş olduğumuz plan çerçevesinde yapabilecek. Başvurularımız 15 Kasım’a kadar devam ediyor. Dolayısıyla burada Rizeli kardeşlerim bu konutlara başvurabilirler. Tabi yine buraya başvuran, kurada çıkamayan kardeşlerimize ilişkin de Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023-2028 yılına ilişkin koymuş olduğu bir hedef var. Bu hedef çerçevesinde biz inşallah bu projelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşımızın, dar gelir gurubu kardeşlerimizin ev alabilmelerine imkân sağlayacağız. Yine bizden alt yapılı arsa alan kardeşlerimize teknik, hukuki ve isterlerse de yapım desteğini TOKİ Başkanlığımız eliyle vereceğiz ve her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızla gönül gönüle, omuz omuza gitmeye devam edeceğiz.”

“Rize’de toplam 11 alanda 1 milyon metrekare alan büyüklüğüne sahip yerde kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Bakan Kurum, Rize’nin tarihi birikimini geleceğe taşıyacak ve toplam 11 alanda 1 milyon metrekare alan büyüklüğüne sahip yerde kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğünü ifade ederek, “Merkez’deki Çarşı ve Piriçelebi Mahallesinde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’da, Reşadiye’de, Tophane’de, Ortaköy’de, Kaplıca’da, Hemşin ve Çamlıhemşin’de dönüşüm faaliyetlerimiz devam ediyor. Yağlıtaş’ta yaklaşık 400 konutumuz var. Elimizde, daha önce söylediğimiz, Rize’ye söz verdiğimiz 400 tane rezerv konutumuz var. Bu rezerv konutları da inşallah Rize’mizle paylaşacağız. Şehrin içinde sıkışmış, burada yıkılma riski taşıyan vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Konutlarımız bitmek üzere. Konutlarımıza isterlerse bedelleri çerçevesinde kendi bedellerini yeni alacakları konutlardan düşmek suretiyle. Kalan bir tutar varsa da bunu da 15 yıla, 20 yıla varan vadelerle ödeme imkânı sunacağız” dedi.

“2023 yılında Ayder’de yaptığımız termal tesis ve konaklama birimlerimize vatandaşlarımızı taşıyor olacağız”

Ayder Yaylası’nın güzelliğine güzellik katacak bir projeye başladıklarını belirten Bakan Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah Ayder’imiz 2023’de bir başka güzel olacak. Buradaki tüm alt yapıyı yeniledik. Kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu tüm altyapıyı genel müdürlüğümüz eliyle yeniledik. Yeni spor sahalarımızı Aydere’mize, gençlerimize kazandırdık ve burada huzur içerisinde vakit geçiriyorlar. Yine biliyorsunuz Aydere’mize gelen vatandaşlarımızın araçlarını park edebilmeleri için 1500 araç kapasiteli kapalı otoparkımız tamamen yerin altında. Doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde planladık. Bu otoparkımızı da yılsonuna tamamlamayı hedefleyip vatandaşlarımıza bu otoparkımızı da kazandıracağız. Ve burada yine termal tesis ve konaklama birimlerimizin inşaatları inşallah son seviyeye geldi. Bu inşaatlarımızı bitireceğiz… 2023 yılında Ayder’de yaptığımız termal tesis ve konaklama birimlerimize vatandaşlarımızı taşıyor olacağız.”

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.